Czym jest ekspertyza budowlana?

ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana to raport, który pozwala na dokładne rozpoznanie stanu technicznego budynku. Zawiera część opisową oraz obliczenia dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Ekspertyza ma na celu ustalenie źródła uszkodzeń budynku oraz czy zagraża on bezpieczeństwu jego klientów.

Poziom analizy danego tematu odróżnia pogląd eksperta od opinii. Opinia technika ogranicza się do ogólnej deklaracji występowania konkretnego problemu i opiera się na dokumentacji projektowej. Ekspertyza budowlana to poświadczenie poparte precyzyjnymi obliczeniami i choć w prawie budowlanym nie ma metody ani systemu takiej wiedzy, to wyróżnia się precyzją i rzetelnością w analizie sytuacji.

Czym różni się ekspertyza budowlana od opinii?

Ekspertyzy zazwyczaj obejmują obliczenia dopuszczalnego obciążenia elementów konstrukcyjnych (ścian, stropów, nadproży), odpowiednią dokumentację rysunkową i fotograficzną, a przede wszystkim wyniki przeprowadzonych badań. Nie jest wymagane, aby ekspert zbadał całą konstrukcję; zamiast tego możesz zlecić zbadanie określonych części.

W jakim wypadku należy wykonać ekspertyzę budowlaną?

Gdy budynek został poważnie uszkodzony, np. w wyniku pożaru, przeciążenia jego konstrukcji lub częściowej katastrofy budowlanej, wymagana jest wiedza konstrukcyjna. Jej aktualny stan techniczny oraz zakres prac remontowych muszą zostać ocenione na podstawie oględzin i oszacowań wytrzymałościowych wykonanych przez wykwalifikowanych fachowców.

Ekspertyzę budowlaną wykonuje się wtedy, gdy ustala przyczyny i dostarcza rozwiązania problemów spowodowanych przez:

– nadmiernych ugięć konstrukcyjnych i odchyleń konstrukcyjnych od pionu,

– zarysowania, pęknięcia i oderwanie fragmentu konstrukcji

– degradacja konstrukcji, wady konstrukcyjne,

– zniszczenie węzłów konstrukcji stalowej, wyboczenie pręta, zniszczenie podpór konstrukcyjnych

– pionowe i boczne przecieki izolacji

– przecieki pokrycia dachowego i obróbki blacharskiej

– nieodpowiednia izolacja termiczna

Standardowa ekspertyza budowlana określa:

– stan techniczny budynku i konstrukcji,

– możliwość obciążenia konstrukcji,

– możliwość nadbudowy, rozbudowy,

– możliwość zmiany miejsca docelowego

Po rozpoznaniu stanu technicznego budynku warto przystąpić do ewentualnego remontu. W tym przypadku przydadzą się porady, które należy wziąć pod uwagę przed decyzją o remoncie domu.