Znaczenie i charakterystyka podstawowych procesów hydroizolacji balkonu

hydroizolacja balkonu

Rzadko wykonywana w momencie budowy, ponieważ jest opcjonalna, hydroizolacja balkonów, loggii i przejść zewnętrznych wzmacnia jednak komfort mieszkańców i ochronę budynku.
Hydroizolacja balkonu pozwala zachować strukturę elementu nośnego poprzez ograniczenie ryzyka podciągania kapilarnego i oczywiście zapobiega przesiąkaniu u podnóża muru i ram okiennych.
Wymagania stawiane hydroizolacji balkonów są wielorakie i zależą nie tylko od konstrukcji balkonu, ale także od wysokości podpór elewacyjnych i ewentualnego pokrycia powierzchni balkonu.
Przede wszystkim należy pamiętać, że zwykłe wyłożenie balkonu płytkami lub brukiem nie jest rozwiązaniem hydroizolacyjnym. Aby to zapewnić, należy zastosować impregnat przed położeniem zaprawy-kleju niezbędnego do mocowania płytek lub zdecydować się na wykonanie nowej, wodoodpornej wylewki przed położeniem nowego pokrycia (należy wtedy uważać na różnicę w wysokości pionów).
Biorąc pod uwagę wysokość elewacji, należy rozpatrzyć następujące czynniki:
– podnosi się wysokość elewacji, aby woda z balkonu nie spływała po tynku (a tym bardziej w przypadku ocieplenia zewnętrznego),
– należy również zwrócić uwagę na wysokość progów, aby powierzchnia balkonu nie była wyższa niż dopuszczalna granica stolarki dającej dostęp do balkonu (chodzi o uniknięcie przedostawania się wody do wnętrza lokalu),
– należy również pamiętać o przestrzeganiu wysokości progów dopuszczalnych z punktu widzenia dostępności dla osób niepełnosprawnych.
Rozpatrując konstrukcję balkonu, to materiały, z których wykonuje się balkony, to na ogół beton i żelbeton, rzadko izolowane termicznie, co ułatwia wybór rozwiązania hydroizolacyjnego, Należy uważać na ewentualne przerwy w mostkach termicznych, które powinny być poddane bardziej delikatnej obróbce i dopilnować aby wylewki były wykonane z należytą starannością.

Znaczenie podciągania kapilarnego

Należy pamiętać, że przesiąkanie i podciąganie kapilarne powoduje degradację betonu i utlenianie prętów żelbetowych. Obecność wody wewnątrz ściany betonowej stwarza duże ryzyko dezintegracji w dłuższym okresie czasu, a jeszcze większe w miejscach narażonych na mróz, gdzie woda zamieni się w lód, zwiększy swoją objętość i spowoduje rozerwanie ściany.
Hydroizolacja balkonów ma więc kluczowe znaczenie dla trwałości tych konstrukcji.
Nie można zapominać, że nachylenie balkonu jest również ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę dla skuteczności rozwiązania hydroizolacyjnego. Dla balkonu surowego (murowanego) zasadniczo zaleca się nachylenie 1%, a dla balkonu z płytkami 1,5%.
Mając na myśli proces hydroizolacji, to przede wszystkim należy pamiętać, że prosta obróbka fug i pęknięć, ponowne zabetonowanie, a także montaż pojedynczego arkusza hydroizolacyjnego nie są wykonaniem prac hydroizolacyjnych, które mogło by zapewnić ewentualną dziesięcioletnią gwarancję.
Jest to więc raczej kwestia wyboru pomiędzy różnymi procesami w zależności od ograniczeń, a może to być:
– asfalt. Można po nim chodzić bezpośrednio po wyschnięciu, ale wymaga sprzętu, technik i PPE (środków ochrony osobistej) do układania, ze względu na lotne związki emitowane podczas aplikacji (VOCs i PAHs),
– złożone procesy. Chodzi o arkusz hydroizolacyjny, który musi być chroniony przez twarde podłoże, takie jak jastrych betonowy, system slab-on-grade, płytki lub bruk.
– płynne systemy hydroizolacji. System należy dobrać w zależności od podłoża, na którym ma być zastosowany (wapień, skała marmurkowa, beton, płytki, ceramika itp.)
Zanim pomyśli się o samodzielnym wykonaniu, warto wiedzieć, że hydroizolacja może wymagać specyficznych technik, narzędzi i zabezpieczeń (palnik do asfaltu i zgrzewania blach, sprzęt do cięcia, klejenia lub natryskiwania itp.) oprócz ograniczeń klimatycznych, które muszą być przestrzegane przy stosowaniu różnych rozwiązań.
Hydroizolację balkonu można wówczas powierzyć profesjonalnemu wykonawcy, który oferuje gwarancję (dekadową) przy wykonywaniu prac budowlanych.