Ochrona cieplna na poddaszu

Ochrona cieplna na poddaszu

W Europie Północnej i Środkowej każdego roku ludzie nie mogą się doczekać lata, ponieważ tylko w tym czasie miłośnicy słońca i basenów na świeżym powietrzu będą w pełni zadowoleni. Jednak letnie ciepło staje się problemem, gdy zamienia się w nieznośny upał – mieszkańcy mieszkania na poddaszu będą o tym wiedzieć aż za dobrze. Ale jak możesz stawić czoła temu problemowi? Ciekawym, choć mało energooszczędnym rozwiązaniem jest z pewnością duża liczba wentylatorów. Izolacja jest tutaj bardziej długoterminowym podejściem.

Dlaczego izolacja? Izolacja działa jako ochrona przed zimnem i upałem.

Można się oczywiście zastanawiać, dlaczego izolacja termiczna ma chronić przed ciepłem. Zasadniczo jednak izolacja działa po prostu jako warstwa izolacyjna między wnętrzem budynku a światem zewnętrznym. Mówiąc prościej: to, co jest na zewnątrz (ciepło lub zimno) tam zostaje i na odwrót.
W przeciętnym domu jednorodzinnym można zaoszczędzić od 15 do 30 procent kosztów ogrzewania dzięki izolacji dachu lub elewacji. Fakt, że izolacja poprawia również środowisko życia, jest często wymieniany jako argument za, ale nie jest wyjaśniany bardziej szczegółowo.
Jeśli chodzi o ochronę przed wysoką temperaturą, ten pozornie zbędny argument można doświadczyć na własne oczy gdy latem wnętrze Twojego domu pozostaje przyjemnie chłodne, nawet gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Luksus, który jest trudny do oszacowania, ponieważ ta zaleta w rzeczywistości nie oszczędza pieniędzy, ale nadal niezmiernie wzbogaca Twoje życie. Jeśli nie masz pewności, czy mieszkasz w mieszkaniu na poddaszu, czy w lecie w saunie, dobrze jest zastosować izolację termiczną.

Nie każda izolacja zapewnia dobrą ochronę przed ciepłem.

Jeśli twoja izolacja ma być specjalnie zaprojektowana do ochrony przed ciepłem, należy przestrzegać kilku podstawowych rzeczy. Przede wszystkim warstwa najbardziej wewnętrzna powinna mieć dużą gęstość nasypową. Co to oznacza, można pokazać stosując izolację z wełny mineralnej między krokwiami. Nie każdy materiał izolacyjny nadaje się równie dobrze jako ochrona przed zimnem i ciepłem. Wełna mineralna jest dobrą i stosunkowo niedrogą ochroną przed zimnem, ale nie ma nic przeciwko upałowi, ponieważ ten materiał izolacyjny ma tylko niską gęstość nasypową. Wyższa gęstość nasypowa, jak w przypadku włókna drzewnego, z kolei zapewnia dobrą zdolność magazynowania ciepła, a to ostatecznie zapewnia dobrą ochronę przed ciepłem.
Jeśli materiał izolacyjny ma wysoką zdolność magazynowania ciepła, bardzo powoli pochłania ciepło dnia i w związku z tym równie powoli je uwalnia. W międzyczasie wnętrze pozostaje stosunkowo chłodne. W nocy, gdy na zewnątrz jest chłodniej, pochłonięte ciepło jest następnie oddawane z powrotem do powietrza zewnętrznego. Kościoły o grubych kamiennych murach pozostają chłodne nawet przy wysokiej temperaturze zewnętrznej, ponieważ ściany mają dużą zdolność akumulacji ciepła. Z drugiej strony takie budynki są szczególnie słabo ocieplone zimą, ponieważ nie ma ochronnej izolacji termicznej, takiej jak wełna mineralna czy ocieplenie pianką pur, a chłód powietrza zewnętrznego jest stale magazynowany.

Jedyny problem to materiały izolacyjne o dużej gęstości nasypowej są zazwyczaj dość drogie. Aby izolacja nie przekraczała Twojego budżetu, a jednocześnie zapewniała dobrą ochronę przed ciepłem, na przykład wełnę mineralną między krokwiami można podwoić od wewnątrz za pomocą płyt pilśniowych. Używanie tylko włókna drzewnego byłoby dość drogie. Jeśli jednak zastosuje się połączenie włókna drzewnego i wełny mineralnej, otrzymasz idealne połączenie ochrony przed zimnem i ciepłem za rozsądną cenę. Ponieważ płyta z włókna drzewnego o dużej gęstości objętościowej tworzy najbardziej wewnętrzną warstwę izolacji dachu, gwarantowana jest szczególnie dobra ochrona przed ciepłem.
Dzięki ociepleniu elewacji nie musisz zwracać tak dużej uwagi na ochronę cieplną. Z reguły izolację mocuje się na zewnątrz, dzięki czemu wewnątrz znajduje się kamienna ściana o dużej zdolności akumulacji ciepła. Ile kosztuje dobra izolacja cieplna?
W zależności od tego, czy chcesz mieć izolację na dachu, czy na elewacji, należy liczyć się z różnymi kosztami.

Ochrona cieplna w apartamentowcu.

Omówiliśmy teraz zalety izolacji termicznej na długości i głębokości, ale mieszkanie na ostatnim piętrze jest zwykle wynajmowane. Oczywiście jako najemca nie możesz po prostu przyjść i zapewnić izolację na dachu.
Niemniej jednak istnieją sposoby i środki na pozbycie się niechcianej sauny pod dachem. Po prostu porozmawiaj ze swoim właścicielem o problemie. On również zwykle ma interes w podnoszeniu wartości swojej nieruchomości za pomocą izolacji. Finansowanie można wtedy regulować na różne sposoby, ale zazwyczaj preferowana jest tzw. opłata modernizacyjna.
W takim przypadku wynajmujący początkowo płaci koszty izolacji (po odliczeniu wszelkich napraw, które i tak trzeba będzie wykonać) i podwyższa miesięczny czynsz bez kosztów. Latem można uzyskać ochronę cieplną „za dopłatą”, ale zimą izolacja stopniowo się zwraca, bo ciepły czynsz spada ze względu na niższe koszty ogrzewania. Izolacja elewacji opłaca się najemcom po około 10 latach, izolacja dachu jeszcze wcześniej.
Każdy, kto zdecydował się w tym roku spędzić lato w nieznośnie gorącym mieszkaniu na poddaszu, prawdopodobnie nie będzie mógł uniknąć izolacji jako ochrony przed ciepłem. W tym przypadku na pierwszy plan wysuwa się tylko poprawa jakości życia, co często przedstawiane jest jako bajka branży ociepleniowej – ale oczywiście dochodzą do tego oszczędności w kosztach ogrzewania zimą. Dobry przykład na to, jak efektywność energetyczna w życiu codziennym może od razu przynieść praktyczne rezultaty.
Ochrona cieplna z oknami. Oprócz dobrej izolacji, zastosowanie odpowiednich okien może zdziałać cuda przeciwko upałom. Jeśli musisz zadbać o to, aby zimą przez okna nie uchodziło zbyt dużo ciepła, skoncentruj się szczególnie na tym, aby latem nie wpuszczać do mieszkania zbyt dużej ilości ciepła z zewnątrz. Podpowiemy, co jest ważne przy wyborze okna na te temperatury.

Stosuj prawidłowo izolację termiczną okien.

Aby ograniczyć przenikanie ciepła do pomieszczenia, przeszklenie powinno mieć dobrą izolacyjność. Z jednej strony należy zwrócić uwagę na wartość G, która dostarcza informacji o zysku ciepła i dlatego powinna być jak najniższa, a z drugiej strony wartość U również powinna być utrzymywana na niskim poziomie, ponieważ wtedy zapewnia lepszą ochronę przed temperaturami zewnętrznymi. Zastosowanie przeszkleń przeciwsłonecznych może być opłacalne zwłaszcza w przypadku przerobionego i zamieszkałego poddasza: przy współczynniku G wynoszącym od 0,18 do 0,48 w pomieszczeniu jest o ok. 2 do 5 stopni chłodniej niż w przypadku konwencjonalnych okien. Te wartości G oznaczają, że do pomieszczenia dostanie się tylko 18 do 48 procent ciepła. Wyraźna zaleta mieszkania na poddaszu – przynajmniej latem. Zimą jednak ten typ okna ma mniejszą izolacyjność termiczną.
Inteligentne szkło może temu zaradzić. Latem izoluje ciepło, zimą natomiast wykorzystuje pozostałe ciepło słoneczne i wykorzystuje je do ogrzewania. Zakup mieszkania na poddaszu zwykle nie byłby opłacalny ze względu na inne właściwości szkła.
Oprócz charakteru szkła, rama może również wpływać na wzrost temperatury w pomieszczeniu. Ogólnie rzecz biorąc, preferowana jest drewniana rama, ponieważ ma dobry efekt izolacji termicznej. Chcąc zaoszczędzić sobie na utrzymaniu takiej ramy, można również zastosować nieco droższą ramę drewniano-aluminiową, która łączy w sobie dobre właściwości obu typów ram. Codzienne wskazówki, jak zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń – ciemne w ciągu dnia, otwarte w nocy.
Jeśli chcesz zrezygnować z zakupu nowych okien lub jeśli potrzebujesz lepszej ochrony na krótki czas, aby nie pocić się we własnych czterech ścianach, możesz skorzystać z różnych opcji ochrony przeciwsłonecznej. Zasłoń na dzień żaluzje, rolety i markizy, aby słońce nie miało miejsca w Twoim domu. I nawet jeśli wydaje się kuszące, aby otworzyć okna, aby złapać trochę wiatru, okna powinny pozostać zamknięte. Oznacza to, że ciepłe powietrze nie może dostać się do środka i mieć negatywny wpływ na klimat w pomieszczeniu.
Wskazówka. W przypadku upałów należy w ciągu dnia zasłaniać wszystkie rolety i zasłony. Pomieszczenia można następnie wietrzyć przez całą noc.