Przyroda, rośliny, zwierzęta – jak stworzyć ogród tradycyjny?

ogród tradycyjny

Poniżej kilka wskazówek i informacji dla wszystkich, którzy chcieliby uczynić swój ogród tradycyjnym i przyjaznym dla natury miejscem, z dużą ilością miododajnych roślin chętnie odwiedzanych przez owady.

Cóż lepiej przywabi motyle, jeśli nie motyli krzew?

Motyli krzew to angielska nazwa gatunku rośliny znanej w Polsce jako buddleja dawida. Od dawna hodowana jest w naszych ogrodach właśnie ze względu na tę atrakcyjność dla motyli, które niezwykle chętnie odwiedzają jej kwiaty. W poniższym opisie polecamy odmianę pink delight. Tworzy ona gęste, rozgałęzione krzewy, których zewnętrzne pędy rozkładają się na boki. Jej liście są ciemnozielone, epileptyczne i małe, z jasnym, szarozielonym lub jasnozielonym spodem. Drobne kwiaty przypominające kwiaty bzu rozwijają się stopniowo od dołu w górę i są ułożone w gęste, pionowe kwiatostany. Mogą one osiągnąć długość do 40 cm. Pierwsze pąki pojawiają się zazwyczaj w czerwcu. Jeśli pominiemy stymulację, jaką jest dla rośliny usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, kwitnienie potrwa 7 tygodni. Najlepiej i najchętniej rośnie ona na stanowiskach bardzo słonecznych, całkowicie osłoniętych od wiatru, na glebie lekkiej, przepuszczalnej i próchniczej. W sytuacji przelania, staje się wrażliwa na choroby grzybowe. Potrzebuje okrywania na zimę, jak również dość silnego przycinania na wiosnę, gdyż wówczas bujnie się rozkrzewia. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, można ją sadzić pojedynczo lub w grupach.

Co ucieszy zwisaka, czyli wiciokrzew pomorski

Oprócz znanych wszystkim motyli dziennych, w Polsce żyją także motyle zmierzchowe i nocne. Do tych ostatnich zaliczamy zwisaki, które zapylają rośliny otwierające kwiaty właśnie wieczorem i nocą. Należy do nich także wiciokrzew pomorski. To roślina o egzotycznym wyglądzie, o pięknych kwiatach, małych wymaganiach i dużych właściwościach przystosowawczych do zmiennych warunków. To pnącze dorastające do 5 m wysokości lubi półcieniste stanowiska i dość wilgotną glebę. Roczne przyrosty mogą wynosić nawet metr. Ma bordowo-zielone liście i delikatne, duże kwiaty wyrastające na końcach z zewnętrznych bordowoczerwonych pędów. Po rozwinięciu są one duże, kremowe, o delikatnym zapachu. Zapylają je właśnie nasze największe nocne motyle, czyli zawisaki. Kwitną od czerwca do września. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się duże, kuliste, czerwone owoce pozostające na niej do pierwszych przymrozków. Korzystne dla wiciokrzewu jest nawożenie i podlewanie, zwłaszcza w suchsze pory roku. Warto posadzić go przy murze lub dać mu podporę. Jest mrozoodporny i poza usuwaniem starych pędów nie wymaga dodatkowego cięcia.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Pomimo, że motyli krzew nie lubi przelania to jednak o wodzie warto pamiętać jako jedna z ważniejszych rzeczy w naszym ogrodzie i tu z pomocą przychodzą nam zbiorniki na deszczówkę. Pamiętaj, że woda deszczowa doskonale nadaje się do podlewania roślin w ogrodzie oraz ma również inne, szerokie zastosowanie. Zobacz jak zacząć korzystać z deszczówki?

Podsumowując, tak zwane rośliny rodzime z pewnością warte są zainteresowania każdego ogrodnika, nawet tego początkującego, gdyż dobrze komponują się z krajobrazem, zazwyczaj są miododajne, ozdobne i osuszają grunt wtedy, kiedy jest to potrzebne. Stanowią także element naszego przyrodniczego dziedzictwa i dobre źródło pokarmu dla wielu owadów, a pośrednio i dla zwierząt.