Urządzanie ogrodu – jak się za to zabrać?

Dom z ogrodem

Masz dom z ogrodem bądź planujesz zakup? Chcesz wiedzieć jak urządzić ogród, żeby był ładny i praktyczny? Jak dbać o trawę w ogrodzie? Jakie rośliny wybrać? Jakie akcesoria kupić? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące urządzania ogrodu, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

W tym poradniku dowiesz się jak zaprojektować ogród bez pomocy architekta, dzięki czemu zaoszczędzisz nieco pieniędzy. Zarówno planowanie, jak i urządzanie ogrodu bez problemu wykonasz samodzielnie, ewentualnie z pomocą znajomego czy członka rodziny.

Kilka kroków projektowania ogrodu:

1. Sporządź plan ogrodu – przygotuj na kartce plan swojego ogrodu z uwzględnieniem wszystkich znajdujących się obiektów. Mowa tutaj o budynkach gospodarczych, studni, garażu czy altany. Oczywiście jeśli altanę chcesz przenieść, umieść ją na planie w docelowym miejscu. Projekt ogrodu najlepiej wykonać na etapie budowy domu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na planie ogrodu zaznacz skąd pada światło, spadki terenu, sąsiadujące budynki, które wpływają na dostępność światła, a także instalację elektryczną, gazowa, wodociągową i kanalizacyjną.

2. Ustal funkcje ogrodu – najlepiej zrób to wspólnie z wszystkimi domownikami. Niech każdy przedstawi swoje oczekiwania odnośnie funkcjonalności ogrodu. Jedna osoba będzie chciała mieć dużo trawy, na której będzie można się opalać, a inni wolą dużo kwiatów. Ustal to na początku, gdyż ułatwi ci to planowanie zagospodarowania ogrodu.

3. Podziel ogród na strefy – w zależności od wielkości ogrodu i twoich potrzeb musisz podzielić dostępną przestrzeń na kilka stref. Strefa reprezentacyjna to przestrzeń dostępna przy głównym wejściu do domu. Posadź tam dekoracyjne rośliny, a chodnik ułóż z ładnej kostki. Strefa wypoczynkowa to najczęściej taras i jego otoczenie. W większych ogrodach często umieszcza się altanę, która powinna być nieco oddalona od tarasu. W ten sposób stworzysz dwie strefy wypoczynkowe. Przykładowo na trasie będziesz mógł się zrelaksować, a pod altaną zrobisz grilla. W strefie wypoczynkowej warto przeznaczyć miejsce na huśtawkę ogrodową, leżaki bądź hamaki. Sprzyja to wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Nie zapominaj o stole z krzesłami, gdyż na czymś trzeba siedzieć spędzając czas w gronie najbliższych. Strefa rekreacyjna sprawdzi się, jeśli lubisz spędzać czas aktywnie z rodziną, a także do domu z dziećmi. Możesz w niej postawić basen czy trampolinę, ale pamiętaj o zostawieniu wolnego miejsca. Kolejna jest strefa użytkowa, czyli miejsce, w którym możesz uprawiać warzywa i owoce. Wybierz miejsce dobrze nasłonecznione, w którym rośliny będą dobrze rosły. Jeśli chcesz, żeby twój warzywnik ładnie się prezentował, wybierz podwyższone grządki. Skrzynie na warzywa i krzewy owocowe możesz kupić bądź zbudować własnoręcznie np. z desek. Możesz także wykorzystać skrzynie po jabłkach, które wystarczy pomalować na dowolny kolor. Nie zapomnij o strefie przeznaczonej na podlewanie ogrodu. W tym celu najlepiej pomyśleć o zakupie zbiornika do gromadzenia deszczówki.

Kiedy wszystko zaplanujesz możesz przystąpić do prac ogrodowych. Zacznij od wyrównania terenu, co ułatwi kolejne etapy. Następnie musisz rozprowadzić rury instalacji nawadniającej, a także przewody elektryczne do oświetlenia ogrodowego. W drugim wypadku warto skorzystać z pomocy elektryka. Kolejnym etapem jest wykonanie małej architektury, czyli np. altany, dekoracji czy utwardzonej nawierzchni. Następnie przechodzisz do sadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Końcowym etapem jest zakładanie trawnika i montaż naziemnych elementów takich jak zraszacz czy oświetlenie. Trawnik możesz posadzić z nasion, jednak trochę poczekasz zanim wyrośnie. Jeśli zależy ci na szybkim efekcie, najlepszym wyborem będzie trawa z rolki, która już od pierwszych chwil pięknie się prezentuje. Następnie pozostaje regularne koszenie trawy, przycinanie drzew i krzewów, a także podlewanie ogrodu. Przydatny będzie pojemnik na deszczówkę, co pozwoli ci nieco zaoszczędzić na rachunkach za wodę.