Ocieplenie domu termoizolacją, jako jedna z najlepszych inwestycji budowlanych

Ocieplenie domu termoizolacją

Koszty ogrzewania nieocieplonego budynku osiągają nawet do 70 procent całkowitych wydatków ponoszonych na eksploatację i wydatki związane z zamieszkaniem. Mimo dobrej wentylacji, nawet tej z wykorzystaniem rekuperatorów oraz instalacji wysokiej klasy urządzeń grzewczych, uciekające z nieocieplonego domu ciepło spowoduje konieczność poniesienia horrendalnych kosztów. Ogrzanie i zatrzymanie ciepła w sezonie grzewczym jest jednym z najważniejszych zadań. Dzięki nim czujemy się komfortowo we własnym domu, nie marzniemy, ani nie odczuwamy tak wysokich upałów w gorący letni dzień. Termoizolacja z jednej strony pomaga dogrzać budynek i zaoszczędzić sporo na wykorzystaniu materiałów energetycznych, ale i sprawdza się świetnie w czasie letnim, gdy zabezpiecza budynek przed zbytnim nagrzaniem powietrza w jego wnętrzu. Inwestycja w izolację cieplną powinna stać się naszym priorytetem. Także w starszych budynkach.

Najlepsza izolacja cieplna budynku

Wśród najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych do docieplenia ścian budynku mieszkalnego wymienimy styropian. Postawienie na dobrej jakości produkt pomoże zmaksymalizować powstałe podczas sezonów grzewczych oszczędności. Na inwestycji w termoizolację nie warto jest dużo oszczędzać, wykorzystując materiały niższej klasy.

Pamiętając, że w sezonie grzewczym w nieocieplonym budynku starty ciepła wynoszą nawet do 40 procent, inwestycja w jakościową termoizolację może zwrócić się już po paru latach. Tym bardziej, gdy ceny paliwa, węgla, gazu i innych materiałów energetycznych, którymi ogrzewamy nasz dom, wciąż idą w górę. I choć inwestycja w dobrej klasy piec może pomóc w obniżeniu ich zużycia, to najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury w obrębie domu jednorodzinnego jest właśnie zafundowanie sobie jakościowej termoizolacji budynku mieszkalnego.

Najlepsza kompozycja

Gdy posiadamy spore oszczędności, które możemy zainwestować w remont domu jednorodzinnego, najlepszym ze sposobów jest dokonanie inwestycji w termoizolację i zapewnienie najlepszej metody wentylacji pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Można wykorzystać tę z rekuperatorem, dzięki któremu odzysk ciepła z wypuszczanego z domu powietrza pomoże dodatkowo zmniejszyć koszty eksploatacji budynku w sezonach grzewczych.

Produkt markowy i dobra ekipa remontowa

Wykonanie izolacji termicznej należy zlecić dobrze wykwalifikowanej ekipie remontowo-budowlanej. Możemy ją wybrać spośród tych, które poleca nam rodzina, przyjaciele i znajomi. Zanim jednak podejmiemy decyzje o jej zaangażowaniu, podpytajmy o referencje, doświadczenie, wykonane prace. Poszperajmy w sieci w poszukiwaniu obiektywnych opinii. Podpiszmy też umowę z zaznaczeniem wszelkich niezbędnych do wykonania prac remontowych, by w trakcie realizacji zlecenia nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem niezapisanych w umowie robót.

Inwestycja w markowe produkty jest też jednym z wymogów. Te tańsze, często nieatestowane produkty, mogą okazać się gorszej klasy, niż opis znaleziony na ich opakowaniach. Dysponując odpowiednimi środkami, powinniśmy głęboko zastanowić się, zanim zaczniemy poszukiwać oszczędności na materiale.

Termoizolacja budynku mieszkalnego, także tych wybudowanych przed laty, ale i tych zabezpieczonych izolacją cieplną taką jak chociażby ocieplenie natryskowe czy konkretnie zastosowanie ocieplenia pianą PUR w dalekiej przeszłości, z całą pewnością przyniesie spodziewane obniżenie kosztów ogrzewania. Najlepiej jest ja wykonać wcześniej, by zdążyć przed okresem grzewczym. Dzięki wykorzystaniu atestowanych i markowych materiałów izolacyjnych i zatrudnieniu fachowej i polecanej ekipy można wykonać izolację, która doskonale sprawdzi się w swoim zadaniu. Zatrzymany tym sposobem ponad 40 procent ciepła, które wcześniej niepotrzebnie uciekało z naszego domu. To inwestycja, która szybko się zwraca i jest jedną z najkorzystniejszych finansowo opcji remontu domów jednorodzinnych.